ÖKSÜZ VE YETİMLERİ KOLLAMAK İNSANİ BİR GÖREVDİR

“Öksüz ve yetimleri kollamak insani bir görevdir”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, düzenlenen iftar programında öksüz ve yetim çocuklar, kimsesizler, şehit ve gazi aileleriyle bir araya geldi. Yüce dinimiz İslâm’ın öksüz ve yetimlere verdiği değere dikkat çeken Başkan Toru, “Her Müslümanın yetimleri ve öksüzleri koruması ve kollaması dini bir görevi olduğu kadar da insani bir görevidir”  ifadelerini kullandı.

 

Meram Atiker Düğün ve Toplantı Merkezi’nde düzenlenen iftar programına Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, öksüz ve yetim çocuklar, kimsesizler, şehit ve gazi aileleriyle, engelliler ve ilgili STK başkanları katıldı.

“ÖKSÜZ VE YETİMLERE GEREKEN DEĞERİ VERMELİYİZ”

Mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yetim ve öksüzlere vermemiz gereken değerle ilgili birçok ayet olduğunu hatırlatan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Rabbin, Seni yetim bulup barındırmadı mı?” (Duha, 93/6) buyrularak, Hz. Peygamber’in yetim olarak büyüdüğüne dikkat çekildikten sonra yetimlere iyi davranılmasını, şefkat gösterilmesini, haklarına ve hukuklarına azami derecede özen gösterilmesini emretmektedir. Alemlere rahmet olarak gönderilen ve “Habibim” hitabına mazhar olan Peygamber Efendimizin (S.A.V.) de yetim olduğu düşünülürse, İslam’ın yetimlere verdiği önem kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Çocuklara olan aşırı sevgisi bilinen Peygamberimiz, yetim çocuklara daha bir özenle sahip çıkmıştır” dedi.

“PEYGAMBERİMİZİN YOLUNDAN YÜRÜMELİYİZ”

Şefkat Peygamberinin (S.A.V.) ümmeti olarak bizlerin de onun yolundan yürümemiz gerektiğine dikkat çeken Başkan Toru, “Her Müslümanın yetimleri ve öksüzleri koruması, kollaması dini bir görevi olduğu kadar da insani bir görevidir”  ifadelerini kullandı.

Öksüz ve yetim çocukları sevgiden mahrum bırakmanın o toplumun en büyük ayıbı olacağına vurgu yapan Toru, şöyle konuştu: “Onları maddi ve manevi yönden kucaklamak erdemlerin en büyüğüdür ve toplumsal bir görevimizdir. Onları incitmemeli, yalnız olmadıklarını, arkalarında bütün bir toplumun olduğunu hissettirmeliyiz. Tabii ki bütün bunlara engelsiz bir hayatı da eklemek zorundayız. Tüm bunlar, bizim zorunlu belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra aynı zamanda tüm vatandaşlarımız için de geçerli olan insani bir görevdir.”

“ENGELSİZ BİR MERAM İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Meram Belediyesi olarak kimsesiz, öksüz ve yetim çocukların hizmetinde olduklarını dile getiren Başkan Toru, “Sevgili yavrular, sizlere şu an burada bir belediye başkanı olarak değil de bir anne olarak sesleniyorum; asla üzülmeyin; çünkü Türk toplumu bütünüyle sizlerin anne ve babalarıdır. Ve ayrıca Meram Belediyesi olarak bizler hizmetinizdeyiz. Bütün sevgimiz ve şefkatimiz sizlerledir. Mensubu olduğumuz dinimiz ve medeniyetimiz böyle olmasını gerektirmektedir. Sosyal belediyecilik alanında farkını ortaya koyan belediyemiz, insanımızın olduğu her yerde ve her konuda yerinde çözüm üretmeye ve vatandaşlarımızın yanlarında olmaya devam edecektir. Engelsiz bir Meram için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Şehit ve gazilerimizin bizlere emaneti olan yavrularımız için de Belediye olarak ne yapmamız gerekiyorsa yapacağımızın da bilinmesini isterim. El ele, gönül birliği içinde bir sevgi ve saygı yumağı oluşturarak ve mübarek ramazanın feyzinden de istifade ederek, hep birlikte nice ramazanlarda birlikte iftar etmeyi diliyorum” diye konuştu.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, iftar öncesi tüm masaları gezerek davetlilerle yakından ilgilendi.

 

Oluşturulma Tarihi : 11.06.2017

  • ÖKSÜZ VE YETİMLERİ KOLLAMAK İNSANİ BİR GÖREVDİR
  • ÖKSÜZ VE YETİMLERİ KOLLAMAK İNSANİ BİR GÖREVDİR
  • ÖKSÜZ VE YETİMLERİ KOLLAMAK İNSANİ BİR GÖREVDİR
  • ÖKSÜZ VE YETİMLERİ KOLLAMAK İNSANİ BİR GÖREVDİR
  • ÖKSÜZ VE YETİMLERİ KOLLAMAK İNSANİ BİR GÖREVDİR
  • ÖKSÜZ VE YETİMLERİ KOLLAMAK İNSANİ BİR GÖREVDİR
  • ÖKSÜZ VE YETİMLERİ KOLLAMAK İNSANİ BİR GÖREVDİR